top of page
Vyhledat

BURČÁK 2021

S radostí oznamuji, že sezóna burčáku letos začala již 2. září, kdy proběhl první závoz čerstvého burčáku z vinařství Ing. Petra Marady z Mikulčic. Mikulčice bohužel utrpěly velké ztráty kvůli letnímu tornádu, avšak významné tratě vinic pana Marady zůstaly zachovány. A tak se můžeme radovat z jiskrného burčáku ze sladké odrůdy SOLARIS.


Solaris je u nás méně známá odrůda vína, která má svojí domovinu v Německu. Díky příjemné, svěží a ovocité chuti a velmi dobré cukernatosti je mezi Němci velmi populární a v poslední době se začíná prosazovat i mezi moravskými vinaři.

Zajímavé je, že přesto, že u nás narazíte jen na pár vinic s touto odrůdou, má Solaris své kořeny v Československu. První semenáčky totiž vypěstoval v roce 1964 profesor Vilém Kraus. Následně je zaslal svému německému kolegovi profesorovi Norbertovi Beckerovi do Freiburgu. Tomu se v roce 1975 křížením s dalšími odrůdami podařilo vyšlechtit tuto ra

nou a poměrně odolnou odrůdu vinné révy.


Díky tomu můžeme připít na zdraví také panu Maradovi, který ve svém vinařství v okolí Velkých Bílovic dal Solarisu prostor.


Comments


bottom of page