top of page
BEZOBALOVÝ
OBCHOD?
  • Nakupujete do vlastních sklenic, pytlíčků, krabiček, lahví –
    vše, co se dá opakovaně použít. 

  • Nakupujete na váhu pouze takové množství, které aktuálně potřebujete

  • Nekupujete žádné zbytečně složité přepravní obaly.

Tento koncept nakupování a nového životního stylu se nazývá ZERO WASTE – žádný odpad. Jedná se o snahu naprosto omezit vznik jednorázového, často nerecyklovatelného odpadu. Nakupování v obchodech zaměřených na bez-obal je nejen ekologické, ale i ekonomické. Nakupujete pouze takové množství, které aktuálně potřebujete a neplatíte za marketingově upravené obaly, zároveň tím výrazně omezujete plýtvání přírodními zdroji a přispíváte tak k záchraně celosvětového životního prostředí.

Koření ve sklenicích

Jedná se o snahu nevytvářet žádný odpad. Ta se dá charakterizovat několika pravidly:

ZAMÍTNOUT / REFUSE

Vždy máte na vybranou. Pouze Vy rozhodujete o tom, co si koupíte, a co ne. Zvažte, zda skutečně potřebujete nový model výrobku, když ten starý ještě dobře slouží. Začněte říkat NE trhu a jeho marketingovým snahám prodávat Vám nové věci, které nepotřebujete. Kupujte jen to, co je skutečně potřebné. Kupováním zbytečností pouze zahlcujeme planetu odpadem, nadměrnou výrobou i spotřebou a zbytečně tak ztrácíme své těžce vydělané peníze, pro které bychom jistě našli lepší využití.

 

ZREDUKOVAT / REDUCE

Produkty, které jsou pro nás skutečně důležité a nemohli jsme je odmítnout, si zkrátka koupit musíme. Co ovšem můžeme rozmyslet, je jejich množství. Potřebuji nové boty, když mám spousty hezkých ve skříni? Vyhledávejte na trhu sortiment, po jehož použití vzniká nejméně nerecyklovatelného odpadu. Uvažujte i nad kvalitou, aby výrobky sloužily co nejdéle.

 

ZNOVU POUŽÍT / REUSE

Koupili jste si od včelaře med, po kterém Vám zbyla prázdná sklenice? Zkuste pro ni najít využití. Co třeba nádoba na ořechy? A není vratná? Znovu použít se dají i méně tradiční produkty, vždy záleží na Vaší fantazii. Vyhledávat na trhu sortiment ve vratných obalech je způsob dát i výrobcům příležitost držet se pravidla znovu používání. V Evropě patříme k nejlepším v recyklaci obalů, v plastových jsme dokonce na druhém místě. A nejen to: česká tvořivost dokáže využít i staré věci, které by jinak skončily na smetišti, v kamnech nebo v popelnici. Výrazně se zapojují i profesionální designéři a v "tvůrčí" recyklaci lze soutěžit.

 

ZRECYKLOVAT / RECYCLE

Co nešlo odmítnout, ani znovu použít, je třeba recyklovat. Nejznámější recyklovatelné materiály jsou sklo, plast a papír, ale recyklovat můžeme také kov, textilie, elektro odpad, nápojové kartony nebo třeba stavební odpad.

 

ZKOMPOSTOVAT / ROT

Sem patří veškerý syrový rostlinný odpad. Vraťme přírodě zbytky produktů, o které se s námi podělila. Zřídit si můžete kompost vlastní nebo využít komposty veřejné.

bottom of page